Poznaj mnie

Kim jestem?

Mam na imię Marta, urodziłam się w 95 roku i od jakiegoś czasu zajmuję się rękodziełem. Od dziecka uwielbiałam ”dzióbać” i tak mi zostało do dzisiaj, jednak poważniej o tym zajęciu, jako o pracy, zaczęłam myśleć dopiero jakieś 2 lata temu, przez ten czas powoli zbierałam potrzebną mi podstawową wiedzę w zakresie rękodzielnictwa, a pracę rozpoczęłam około roku wstecz. Interesuje mnie wiele rzeczy, początkowo było mnóstwo pomysłów, jednak ostatecznie padło na wyroby z żywicy, choć oczywiście mogą okazjonalnie pojawić się również inne materiały i dzieła. Zaczęło się od przeglądania filmików ”instruktażowych”, na których wszystko wydawało się łatwe, proste i przyjemne- oj jaka ja byłam naiwna! – ale o tym w dalszych punktach. W żywicy zachwyciło mnie to, że praca z nią daje niemalże nieograniczone możliwości, a na wyroby mam w jednej chwili więcej pomysłów, niż jestem w stanie zrealizować Biżuteria, dodatki, akcesoria, szkatułki, pojemniczki, podkładki, obrazy i wiele, wiele innych… Wszystko można zrobić z żywicy lub nią ozdobić. Rękodzieło jest naprawdę wspaniałą, choć bardzo wymagającą profesją, jednak mimo -jak na nerwowego człowieka przystało- braku cierpliwości, wkładam w swoje wyroby mnóstwo serca oraz staranności i dokładam wszelkich starać by tworzyć je tak, aby były niepowtarzalne. Inspirację czerpać można z wielu źródeł: życia codziennego, obrazów, abstrakcji, innych twórczości, filmów, sugestii i… natury- natury, którą uwielbiam, a lasy, łąki oraz mój ogród dostarczają mi nie tylko inspiracji i upragnionego spokoju, lecz również materiałów do pracy; kwiaty, rośliny, drewno, skorupki- wszystko, czego dusza zapragnie, by uwiecznić w żywicy. Do tej pory swoje produkty sprzedawałam na różnych platformach, teraz powstał sklep, z czego się ogromnie cieszę. Wszystkie produkty tworzę ręcznie sama, jednak ogromne podziękowania i wdzięczność za wsparcie należą się również mojemu partnerowi!

Dlaczego ”moonart”?

Mój zegar biologiczny mocno manifestuje bycie nocnym markiem, od zawsze byłam aktywniejsza w nocy, lepiej mi się działało i myślało, a w nocnej ciszy i spokoju jest coś naprawdę magicznego. Uwielbiam oglądać nocne niebo i księżyc w pełni. To właśnie w czasie nocy powstaje najwięcej prac, które tworzę z pasją dla Ciebie- od serca dla serca. Nocna sztuka, dostępna na wyciągnięcie ręki.

Jak wygląda proces tworzenia i skąd takie ceny?

Postaram się przybliżyć Ci kulisy mojej pracy rękodzielniczej. Czasem osoby, które nie miały jeszcze styczności z rękodziełem, są zaskoczone cenami. Rękodzieło jest wieczną niewiadomą, jest mnóstwo zmiennych, wiele szczegółów, o których trzeba pamiętać i, przede wszystkim, jest to zbiór informacji i wiedzy, które człowiek musi sam zdobyć metodą prób i błędów, a nierzadko zbiera ją latami. W przypadku żywicy, wiedza jest poszerzana z każdym dniem. Jest wiele rodzajów żywic, każda zachowuje się inaczej, inaczej zachowują się również zatapiane przedmioty oraz różne pigmenty; toną, wypływają, niektóre wyroby trzeba robić na dwa zalewania, a nawet więcej. Szlifowanie i polerowanie to długi proces, przy którym trzeba być dokładnym. Praca z małymi produktami w zakresie zarówno tworzenia, jak i szlifowania czy polerowania, jest o wiele trudniejsza. Ogromne znaczenie ma również wilgotność i temperatura w pomieszczeniu, w którym się pracuje- nieodpowiednie warunki dla żywicy potrafią zepsuć wyroby, a na te nie zawsze ma się wpływ. Z wielu innych przyczyn, również mogą być odrzuty. Praca z żywicą to też godziny, a właściwie dni oczekiwania- twardnienie od 24 do 48 godzin- w zależności od rodzaju, a szlifowanie i polerowanie może nastąpić dopiero po całkowitym utwardzeniu- kilku dniach. W zależności od wykonywanego przedmiotu, może on być gotowy do sprzedaży minimum po tygodniu. Formy są jednorazowe, bądź szybko ulegają zniszczeniu i trzeba nabywać nowe. Suszenie kwiatów i roślin nie zawsze się udaje, bo te potrafią stracić kolor. I wiele innych rzeczy, o których nawet zapewne zapomniałam, by wymienić. Rękodzieło jest zazwyczaj unikalne i jest stworzone z miłością, własnymi rękami. To wszystko sprawia, że rękodzieło jest wyjątkowe i warte więcej, niż hurtowo produkowany ”plastik” z powtarzalnym wzorem.

Dziękuję!

Dziękuję Ci bardzo za poświęcenie czasu na przeczytanie części mojej historii oraz za zainteresowanie moją twórczością. Mam nadzieję, że coś z oferty Ci się spodoba, a zakupione produkty będą Ci służyć i dodawać codziennie radości. Dziękuję również wszystkim wspierającym na mediach społecznościowych, za wszystkie miłe słowa i reakcje, udostępniającym linki oraz kupującym moje wyroby- każdy nawet najmniejszy szczegół jest ogromnym wsparciem i pomaga mi w rozwijaniu swojej pracy, a zarazem pasji. Miłego dnia lub nocy!- w zależności, kiedy to czytasz 🙂

28.09.2020